Sprawdzone porady na długoterminowe przechowywanie żywności cz.2

Drodzy Użytkownicy!

Ostatnio na naszym blogu wspominaliśmy o tym w jaki sposób prawidłowo przechowywać żywność w lodówce. Tym razem chcielibyśmy zaprezentować Wam porady dotyczące długoterminowego magazynowania tzw. “artykułów suchych”. Aby prawidłowo skomponować swoją spiżarnię warto dowiedzieć się na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę podczas przechowywania popularnych produktów.

Cukier

Ten składnik służy nam przede wszystkim do wypieku ciast oraz jako słodzik do napojów, jak na przykład kawa, czy też herbata. Jedynym mankamentem jest to, iż cukier pozostaje wrażliwy na wilgoć. Można ten problem wyeliminować dodając ziarna ryżu do pojemnika, który powinien stać w zaciemnionym miejscu w temperaturze pokojowej.

Sól

Znajduje się w każdej kuchni ze względu na swoje wielorakie zastosowanie. Jest to zarówno środek konserwujący, ale również składnik niezbędny do gotowania, a nawet sprzątania, czy też leczenia (sól jodowana). Nie bez powodu w Starożytności stanowiła środek płatniczy głównie ze względu na swoją niezniszczalność wynikającą z bezterminowości spożycia. Jednakże aby sól zachowała swoje właściwości należy przechowywać ją w ciemnym pojemniku i najlepiej schować do szafki (ewentualnie pod ręką mieć tylko solniczkę z małą ilością soli). Podobnie jak w przypadku cukru aby uniknąć podatności na wilgoć warto dodać kilka ziarenek ryżu albo drewnianych wykałaczek.

Kawa

Ten napój pochodzący z Etiopii stanowi główne źródło kofeiny na świecie. Wielu nie wyobraża sobie dnia bez filiżanki dobrej kawy. Niewielu jednak przechowuje ją prawidłowo. Otóż kawę należy przechowywać w szczelnym pojemniku, najlepiej fabrycznym. W przypadku kawy mielonej warto zamknąć opakowanie specjalną klamrą, którą obecnie można nabyć w prawie każdym sklepie. Nie warto jej też trzymać w lodówce ani mrozić, ponieważ niska temperatura uśmierca olejki eteryczne w niej zawarte.

Miód

Polacy w szczególności uwielbiają ten słodki produkt spożywczy. Przede wszystkim ze względu na właściwości lecznicze oraz bogate źródło witamin. miód ma bardzo długi okres przydatności- nawet do 3 lat. Jednakże w temperaturze 17-18st. C. się krystalizuje, zaś powyżej 25st. C. upłynnia. Ponadto miód bardzo łatwo wchłania obce zapachy, dlatego powinno się go trzymać z dala od produktów o silnym aromacie. Co więcej ze względu na swoją higroskopijność miód wchłania także wodę i parę wodną z powietrza, dlatego powinien być szczelnie zamknięty w słoiku (najlepiej w szafce).

Z pozdrowieniami,

Zespół Kwit.pl :)

Tagi: zakupy kwit Online FMCG porady poradnik dieta żywność przechowywanie jedzenie

Powrót do strony głownej bloga


comments powered by Disqus

Inne wpisy