Sprawdzone porady na długoterminowe przechowywanie żywności cz.2

Drodzy Użytkownicy!

Ostatnio na naszym blogu wspominaliśmy o tym w jaki sposób prawidłowo przechowywać żywność w lodówce. Tym razem chcielibyśmy zaprezentować Wam porady dotyczące długoterminowego magazynowania tzw. “artykułów suchych”. Aby prawidłowo skomponować swoją spiżarnię warto dowiedzieć się na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę podczas przechowywania popularnych produktów.

Cukier

Ten składnik służy nam przede wszystkim do wypieku ciast oraz jako słodzik do napojów, jak na przykład kawa, czy też herbata. Jedynym mankamentem jest to, iż cukier pozostaje wrażliwy na wilgoć. Można ten problem wyeliminować dodając ziarna ryżu do pojemnika, który powinien stać w zaciemnionym miejscu w temperaturze pokojowej.

Sól

Znajduje się w każdej kuchni ze względu na swoje wielorakie zastosowanie. Jest to zarówno środek konserwujący, ale również składnik niezbędny do gotowania, a nawet sprzątania, czy też leczenia (sól jodowana). Nie bez powodu w Starożytności stanowiła środek płatniczy głównie ze względu na swoją niezniszczalność wynikającą z bezterminowości spożycia. Jednakże aby sól zachowała swoje właściwości należy przechowywać ją w ciemnym pojemniku i najlepiej schować do szafki (ewentualnie pod ręką mieć tylko solniczkę z małą ilością soli). Podobnie jak w przypadku cukru aby uniknąć podatności na wilgoć warto dodać kilka ziarenek ryżu albo drewnianych wykałaczek.

Kawa

Ten napój pochodzący z Etiopii stanowi główne źródło kofeiny na świecie. Wielu nie wyobraża sobie dnia bez filiżanki dobrej kawy. Niewielu jednak przechowuje ją prawidłowo. Otóż kawę należy przechowywać w szczelnym pojemniku, najlepiej fabrycznym. W przypadku kawy mielonej warto zamknąć opakowanie specjalną klamrą, którą obecnie można nabyć w prawie każdym sklepie. Nie warto jej też trzymać w lodówce ani mrozić, ponieważ niska temperatura uśmierca olejki eteryczne w niej zawarte.

Miód

Polacy w szczególności uwielbiają ten słodki produkt spożywczy. Przede wszystkim ze względu na właściwości lecznicze oraz bogate źródło witamin. miód ma bardzo długi okres przydatności- nawet do 3 lat. Jednakże w temperaturze 17-18st. C. się krystalizuje, zaś powyżej 25st. C. upłynnia. Ponadto miód bardzo łatwo wchłania obce zapachy, dlatego powinno się go trzymać z dala od produktów o silnym aromacie. Co więcej ze względu na swoją higroskopijność miód wchłania także wodę i parę wodną z powietrza, dlatego powinien być szczelnie zamknięty w słoiku (najlepiej w szafce).

Z pozdrowieniami,

Zespół Kwit.pl :)


W jaki sposób przechowywać żywność w lodówce? Sprawdzone porady.

Ryby i owoce morza

Świeże produkty tej kategorii nadają się zjedzenia wyłącznie przez okres 1-2 dni. Powinno się je trzymać na najzimniejszej, dolnej półce (zapobiegnie to wyciekaniu z nich płynu). Z kolei w przypadku zamrażania gotowe filety i owoce morza najlepiej przechowywać przez około 6-8 miesięcy. Warto też pamiętać aby wędzone ryby trzymać w zamkniętym pojemniku, w temperaturze 5-6 st.C. żeby ich charakterystyczny zapach nie przeszedł na resztę jedzenia w lodówce.

Nabiał

Produkty nabiałowe przeważnie mają krótki okres przydatności do spożycia. Mogą one być przechowywane zaledwie kilka dni. Niemniej jednak dłuższy termin ważności mają napoje mleczne zamknięte w kartonach (nawet kilka miesięcy), pakowane próżniowo jogurty i sery (ok. miesiąca) oraz pasteryzowane mleko. Podobnie jest z jajami, lecz je warto wyjąć z opakowania i wyłożyć na specjalnie przystosowaną do tego celu półkę. Jej temperatura zazwyczaj wynosi 4-5 st.C., przez co woda nie wyparowuje z jajek, dzięki czemu wolniej się starzeją.

Mięso i wędliny

Mięso najlepiej mrozić krojąc je na niewielkie partie, a następnie po umieszczeniu w foliowych torebkach można je włożyć do zamrażarki na 2-3 miesiące. Zaś mięso surowe zaleca się przechowywać w pojemnikach specjalnie do tego przeznaczonych (nawet w specjalnych półkach o ile nasza lodówka jest do tego przystosowana).

Produkty mączne i zbożowe

Najlepszym miejscem do przechowywania pieczywa jest drewniany lub plastikowy chlebak, który zapewnia dostęp do tlenu (opcjonalnie papierowe torby). Warto zapamiętać jedną regułę- pieczywo pleśnieje w ciepłych, beztlenowych warunkach, a z kolei czerstwieje w chłodnych. Chleb, czy też bułki można również mrozić nawet kilka miesięcy, zachowując wszystkie walory smakowe. Z kolei produkty zbożowe tj. herbatniki, czy też suchary powinno się przechowywać w puszce lub szklanym słoiku. Wiele osób dodaje także odrobinę grubej soli kuchennej do takiego pojemnika, która zapobiega wilgoci.

Z kolei jeśli chodzi o jedzenie gotowe to powinno być trzymane na górnej półce ze względu na odpowiednie ułożenie temperatury, przy czym:

*dania gotowane i pieczone z mięsem, rybą, jajkiem, warzywami- 3 dni

*sosy- 2 dni

*dania smażone: 1-2 dni

*sałatki i surówki: 1-2 dni

*dania z twarogiem, buliony, wywary oraz mięso w sosie: 1-2 dni

Na koniec ciekawostka: czy wiedzieliście, że jaja ugotowane na twardo można jeść nawet jeszcze przez tydzień? Powinny być tylko szczelnie przykryte, schłodzone i umieszczone w lodówce maksymalnie do dwóch godzin od momentu przygotowania.

Z pozdrowieniami,

Zespół Kwit.pl :)

RSS

Bądźcie na bieząco z informacjami w Kwit.pl, link do naszego kanalu RSS znajdziecie tutaj.

Facebook

Twitter