W jaki sposób przechowywać żywność w lodówce? Sprawdzone porady.

Ryby i owoce morza

Świeże produkty tej kategorii nadają się zjedzenia wyłącznie przez okres 1-2 dni. Powinno się je trzymać na najzimniejszej, dolnej półce (zapobiegnie to wyciekaniu z nich płynu). Z kolei w przypadku zamrażania gotowe filety i owoce morza najlepiej przechowywać przez około 6-8 miesięcy. Warto też pamiętać aby wędzone ryby trzymać w zamkniętym pojemniku, w temperaturze 5-6 st.C. żeby ich charakterystyczny zapach nie przeszedł na resztę jedzenia w lodówce.

Nabiał

Produkty nabiałowe przeważnie mają krótki okres przydatności do spożycia. Mogą one być przechowywane zaledwie kilka dni. Niemniej jednak dłuższy termin ważności mają napoje mleczne zamknięte w kartonach (nawet kilka miesięcy), pakowane próżniowo jogurty i sery (ok. miesiąca) oraz pasteryzowane mleko. Podobnie jest z jajami, lecz je warto wyjąć z opakowania i wyłożyć na specjalnie przystosowaną do tego celu półkę. Jej temperatura zazwyczaj wynosi 4-5 st.C., przez co woda nie wyparowuje z jajek, dzięki czemu wolniej się starzeją.

Mięso i wędliny

Mięso najlepiej mrozić krojąc je na niewielkie partie, a następnie po umieszczeniu w foliowych torebkach można je włożyć do zamrażarki na 2-3 miesiące. Zaś mięso surowe zaleca się przechowywać w pojemnikach specjalnie do tego przeznaczonych (nawet w specjalnych półkach o ile nasza lodówka jest do tego przystosowana).

Produkty mączne i zbożowe

Najlepszym miejscem do przechowywania pieczywa jest drewniany lub plastikowy chlebak, który zapewnia dostęp do tlenu (opcjonalnie papierowe torby). Warto zapamiętać jedną regułę- pieczywo pleśnieje w ciepłych, beztlenowych warunkach, a z kolei czerstwieje w chłodnych. Chleb, czy też bułki można również mrozić nawet kilka miesięcy, zachowując wszystkie walory smakowe. Z kolei produkty zbożowe tj. herbatniki, czy też suchary powinno się przechowywać w puszce lub szklanym słoiku. Wiele osób dodaje także odrobinę grubej soli kuchennej do takiego pojemnika, która zapobiega wilgoci.

Z kolei jeśli chodzi o jedzenie gotowe to powinno być trzymane na górnej półce ze względu na odpowiednie ułożenie temperatury, przy czym:

*dania gotowane i pieczone z mięsem, rybą, jajkiem, warzywami- 3 dni

*sosy- 2 dni

*dania smażone: 1-2 dni

*sałatki i surówki: 1-2 dni

*dania z twarogiem, buliony, wywary oraz mięso w sosie: 1-2 dni

Na koniec ciekawostka: czy wiedzieliście, że jaja ugotowane na twardo można jeść nawet jeszcze przez tydzień? Powinny być tylko szczelnie przykryte, schłodzone i umieszczone w lodówce maksymalnie do dwóch godzin od momentu przygotowania.

Z pozdrowieniami,

Zespół Kwit.pl :)

Tagi: zakupy kwit Online FMCG porady poradnik dieta żywność przechowywanie jedzenie

Powrót do strony głownej bloga


comments powered by Disqus

Inne wpisy