Udostępniliśmy innowacyjny mechanizm podpowiedzi wyszukiwania!

Od ludzi dla ludzi

Serwis Kwit.pl jako porównywarka cen od samego początku w widocznym miejscu strony posiada pole do wyszukiwania. Po przejściu na stronę wyników dostępne są dodatkowe kryteria, takie jak nazwa producenta, kategoria czy gramatura szukanych produktów.

Otrzymaliśmy wiele sygnałów, że obecna funkcjonalność wyszukiwarki jest niewystarczająca. Odnalezienie właściwego produktu pośród prawie 40 000 innych jest nie lada wyzwaniem.

Skoncentrowaliśmy się zatem nad zwiększeniem możliwości i łatwości wyszukiwania. Ba, poszliśmy dużo dalej - dokonaliśmy analizy przyzwyczajeń użytkowników oraz sprawdziliśmy konkurencyjne rozwiązania.

Z dniem dzisiejszym udostępniliśmy inteligentny, wielokryterialny, unikalny, spersonalizowany mechanizm podpowiadania wyników wyszukiwania. Pomaga on znaleźć produkty oraz dokonać zawężenia wyszukiwania do marek lub kategorii bez opuszczania pola wyszukiwania! Warto wiedzieć, że przypadku literówek - podpowiadane są alternatywne słowa. Ponadto prezentowane są tylko wyniki, które są w ofercie sklepów dowożących pod kod pocztowy podany przez użytkownika.

Inspirowaliśmy się rozwiązaniem wyszukiwarki Google, jednak doszliśmy do wniosku, że tamta funkcjonalność jest zbyt ograniczona. Chcieliśmy, aby skorzystanie z naszego mechanizmu doprowadziło użytkownika do poszukiwanego produktu 2-3 kliknięciach.

Sposób działania - znajdźmy czekoladę!

Najłatwiej zaprezentować nowy mechanizm na przykładzie. Użytkownik Kwit.pl szukając produktu zwykle wpisuje jego nazwę lub producenta w pole wyszukiwania:

Po wpisaniu conajmniej 3 znaków naszym oczom ukazują się podpowiedzi:

Pierwszych kilka pozycji to sugestie produktów według pasujących fragmentów ich nazw, posortowane według popularności. Jak widać - czekolada mleczna jest pośród nich. Ta czekolada to nie konkretny produkt, a grupa czekolad mlecznych.

Niżej przedstawiono marki takich produktów, które pasują do podstawowego zapytania. Dzięki temu od razu można kliknąć (lub wybrać z klawiatury, o czym dalej) - produkty "cze" marki Milka. W łatwy i szybki sposób można skoncentrować się na poszukiwanych produktach.

W nawiasach zaprezentowano liczbę produktów pasujących do zapytania dla każdego producenta. Warto zauważyć, że na samym dole listy znajduje się liczba wszystkich pasujących produktów.

W identyczny sposób działa lista kategorii - w ten sposób możemy łatwo pominąć czekoladę w tabliczkach na korzyść czekolady w proszku.

Możemy skorzystać z zaprezentowanych podpowiedzi lub pisać dalej.

Podpowiedzi aktualizują się w miarę pisania:

Mechanizm podpowiadania można obsługiwać za pomocą myszy oraz klawiatury. Wszystkie elementy są klikalne i przenoszą na stronę wyników wyszukiwania uwzględniając nałożone ograniczenia na markę czy kategorię.

Korzystanie z klawiatury upraszcza szukanie:

Wybierz podpowiedź za pomocą strzałek, a ona automatycznie wstawi się do pola wyszukiwania:

Kontynuowanie wpisywania (np. spacja) odświeży listę podpowiedzi!

Gdy wyniki wyszukiwania są wystarczająco dokładne można przejść do strony wyników poprzez:

  • naciśnięcie enter
  • wybranie strzałkami klawiatury żądanego elementu, naciśnięcie enter
  • kliknięcie elementu myszką

Podsumowanie

Oddajemy w ręce użytkowników nowe możliwości mając nadzieję, że ułatwią i przyśpieszą one wyszukiwanie produktów.

W przypadku sugestii lub znalezionych błędów - prosimy o wiadomość poprzez przycisk "Zgłoś sugestie" lub email na adres kontakt@kwit.pl

Kolejne nowe funkcjonalności są w przygotowaniu.

Tagi: nowości wyszukiwanie marki kategorie

Powrót do strony głownej bloga


comments powered by Disqus

Inne wpisy